از «داستان یک ازدواج» تا «کاندید بی‌نقص»

با این فرض که هیچ‌کدام از این ده فیلم الزاماً نسبت به بقیه برتری ندارند و می‌توانند جزو آثار شاخص آن به حساب بیایند.
۱حقیقت: ساخته تازه هیروکازو کورئیدا ژاپنی که فیلم افتتاحیه ونیز بود، درباره یک هنرپیشه مسن‌زن فرانسوی با بازی کاترین دونوو است که مشکلاتی با دخترش (ژولیت بینوش) و همسر او (اتان هاوک) پیدا می‌کند. کورئیدا با فیلم «سارقان فروشگاه» سال گذشته برنده نخل طلای جشنواره‌ کن شده است.
۲داستان ازدواج: نوا بامباک امریکایی در قالب یک درام کمدی طلاقی را به تصویر می‌کشد که طرفین آن (آدام درایور و اسکارلت جوهانسون) ایالت به ایالت و شهر به شهر امریکا را پشت سر می‌گذارند. این فیلم نیز مثل کار قبلی بامبک، «داستان میروویتز»با حمایت شبکه جریان‌ساز نت‌فلیکس تولید شده.
۳ژوکر: تاد فیلیپس در کار تازه‌اش با تکیه بر بازی درخشان واکین فینیکس توضیح می‌دهد چه اتفاقاتی پای این شخصیت را به عرصه تبهکاری باز کرده و او را به دشمن ابدی بت‌من تبدیل کرده است. چه چیزی جالب‌تر از اینکه رابرت دونیرو به‌عنوان شخصیتی نه چندان دوستدار کامیک‌بوک‌ها هم در این فیلم بازی کرده است.
۴پادشاه: تیموتی چالامت جوان اول سه چهار سال اخیر سینما در این فیلم ایفاگر نقش هنری پنجم در اقتباسی از کارهای شکسپیر است. بن مندلسون نیز نقش پدر وی (هنری چهارم) را بازی می‌کند و هنرپیشه‌های نقش‌های مکمل هم رابرت پتینسون و جوئل اجرتون هستند.
۵رخت‌شوی‌خانه: درست است که استیون سودربرگ قدری از تصورات جذاب سینمایی و رؤیاهای هالیوودی را با ماجرای حقیقی و تلخ و سیاسی و اقتصادی موسوم به «پرونده‌های پاناما» آمیخته، اما حاصل کارفیلمی شسته و رفته و بازی مریل استریپ افسانه‌ای شده است. این دو ساخت فیلم مشترک بعدی‌شان را هم آغاز کرده‌اند.
۶سیبرگ: فیلمی زندگینامه‌ای درباره جین سیبرگ هنرپیشه پر رمز و راز دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ سینما که ایفای نقش او به کریستن استوارت سپرده شده. استوارت خوش‌شانس بوده که این نقش به او رسیده زیرا استودیوهای هالیوودی ۳۰ سال به این پروژه فکر می‌کرده‌اند و انتخاب نخست‌شان نیز جودی فاستر بوده است.
۷افسر و جاسوس: شرح یک ماجرای حقیقی به کارگردانی رومن پولانسکی. یکی از نقش‌های اصلی‌ فیلم را ژان دوژاردن فرانسوی بازی کرده است. فیلم براساس کتاب تحقیقی-داستانی رابرت هریس ساخته شده ولی دیدگاه‌های کارگردان لهستانی‌تبار در جای‌جای فیلم محسوس است.
۸کاندید بی‌نقص: اگر سازنده این فیلم یک زن عربستانی نبود و از کشوری نمی‌آمد که سال‌ها است طبیعی‌ترین حقوق زنان- و همچنین مردان- در آن پایمال می‌شود، این فیلم این همه سروصدا نمی‌کرد. فیلم حیفا المنصور پیامدهای کاندیدا شدن یک پزشک را در انتخاباتی در گوشه‌ای از سرزمین سعودی تعریف می‌کند.
۹به سوی ستارگان: برادپیت قدم در راهی گذشته که ساندرا بولاک، مت دیمون و رایان گاسلینگ در آن گام گذاشته‌اند. پیت در سفر خود به فضا نه در جست‌وجوی حیاتی نوین و منابع جدید زیستی، بلکه در پی‌یافتن پدر ناپدید شده‌اش است که سال‌ها پیش به فضا رفته است.
۱۰پوست امریکایی: نیت پارکر سه سال پیش با قصه مبتنی بر تبعیض نژادی‌اش در فیلم «تولد یک ملت» بسیاری را متحیر کرد. فیلم جدیدش یک داستان مبتنی بر انتقام و قصه یک سرایدار عادی در گوشه‌‌ای از امریکا است که پس ‌از کشته شدن پسرش به‌دست یک مأمور پلیس بی‌رحم خونش به جوش می‌آید و همه چیز را به هم می‌ریزد.‌‌

کلمات کلیدی

۱۰ فیلم برتر

ونیز ۲۰۱۹

روزنامه‌نگاران سینمایی

    نظر خود را بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*